Kultúrne pamiatky

V obci Terchová sa nachádza niekoľko kultúrno-historických pamiatok. Ide o Kostol sv. Cyrila a Metoda, Drevený betlehem v kostole z roku 1967, pamätná izba Juraja Jánošíka zriadená v múzeu na obecnom úrade, pamätná tabuľa Juraja Jánošíka v starej škole v Terchovej, socha Juraja Jánošíka a symbolický cintorín obetiam hôr. 
 
Terchová sa neodmysliteľne spája s folklórom. —Dodnes  sa zachovali niektoré úkony tradičného  rodinného, výročného i pracovného zvykoslovia (koledovanie na Štedrý deň, vitie vencov na Jána a podobne). Tradičné oblečenie v obci  Terchová bol tzv. Ľudový kroj. Rozlišoval sa mužský a ženský. —Bola tu rozšírená výroba bezdierkových a pastierskych píšťal, výroba a úprava sláčikových nástrojov, tzv. malých basičiek.  Medzi tradičné ľudové piesne môžeme zaradiť uspávanky, krstinové, svadobné, na vohľadoch, rázovité piesne pri muzike, pri vysádzaní lesa, pri stavaní  májov, na Jána, pri kosbe, pri hrabaní, žatevné a dožinkové...
—
—Z tradičných tancov, ktoré sa tu vyskytovali môžeme spomenúť starosvetský čardáš, lopatkový tanec, prelamovaný, odzemok. Okrem piesní a tancov bola a v súčasnosti stále je Terchová známa malou sláčikovou hudbou.