Tradície

Obec Terchová je známa hlavne svojou kultúrnou tradíciou a ako stredisko cestovného ruchu. Popri Jánošíkovi výdatne pôsobil vo vzťahu k magickému chápaniu Terchovej i fenomém prekrásnej prírodnej polohy v malebnej scenérii pohoria Malá Fatra.
 
Na dedičstvo svojich otcovizní sú miestni obyvatelia obzvlášť hrdí a citliví. Zvlášť významným pre Terchovú je terchovský folklór, charakteristický originálnou speváckou a tanečnou zložkou, ako aj tradičná sláčiková muzika. Terchovská muzika bola zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva, rozhodol o tom Medzivládny výbor UNESCO na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva 5. decembra 2013. www.aterchovskamuzika.sk/
 
Najväčšiu zásluhu na šírení terchovskej muziky majú známe muzikantské rody Kvočkovcov, Struhárňanských, Balátovcov, Rybárovcov, Meškovcov, Mihovcov, Bobáňovcov a Muchovcov. Ťažko by sa veru hľadalo na svete analogické miesto, kde by na takom malom priestore pôsobilo toľko muzikantov a hudobných zoskupení. Pamätníci dokonca tvrdia, že každá terchovská osada mala svoju muziku s charakteristickým repertoárom a interpretačným štýlom. Predkovia Terchovej zanechali bohaté dedičstvo vo forme ženských a mužských krojov, zvykov, terchovskej muziky a tanca.
 
 
Už od začiatku 60. rokov organizujú tunajší nadšenci populárne folklórne podujatie, pomenované - ako ináč - podľa Juraja Jánošíka. Kultúrny festival Jánošíkove dni sa každoročne koná v obci počas letných mesiacov a trvá niekoľko dní. Jeho vývoj išiel až tak ďaleko, že od roku 1992 majú Jánošíkove dni podobu medzinárodného foklórneho festivalu, ktorý je najväčším hudobným festivalom na Slovensku. 
Vytvorte si web stránku zdarma! Webnode